EN | DE
Ondřej Kepka - úvodní fotografie

Ondřej Kepka

Ondřej Kepka

V roce 1992 ukončil studium herectví na Divadelní fakultě AMU jako Danny Smiřický v adaptaci románu Josefa Škvoreckého Mirákl. K jeho pedagogům patřili například Boris Rösner, Jana Hlaváčová, Jaroslav Satoranský a jiní. Poté pokračoval ještě ve studiu hrané režie na FAMU pod vedením Dušana Kleina a Jitky Němcové.

V současné době se věnuje filmové, televizní i divadelní režii. Je také autorem mnoha dokumentů, na nichž se podílel nejen jako režisér, ale i jako autor scénáře. Jako herec se uplatňuje v dabingu, v rozhlase, v televizi. Svůj čas věnuje rovněž autorské práci, pod obchodním názvem Osm osmiček produkuje vlastní autorsko-režijní projekty.

Aktuálně (archiv aktualit...).

8. 12. 2015
Vzpomínka na Ivana Rajmonta

Milý Ivane,

byl jsi můj pedagog na DAMU a dlouho jsme si nerozuměli. Pak ale nastala změna a tys mě na DAMU moc pomohl. Nikdy nezapomenu na chvíli, jak jsi nám kriticky rozebral zdánlivě vtipnou scénu, které se ale nikdo nesmál. My jsme nechápali proč, tys to věděl.

Pak je ještě pár věcí, které víme jen my dva a nedá se o nich mluvit veřejně - každopádně Ti děkuji i za to, žes vůbec uvažoval o mém hostování v Národním divadle - a žes nás podpořil při zkoušení Miráklu v DISKU.

 

Nedávno jsem viděl Tvého Fausta v Libereckém divadle F. X. Šaldy - nádherná inscenace. Prostřednictvím textu Goetha ses rozloučil silným divadelním výrazem a řekl jsi divákům jasně a výrazně, jak Ty vnímáš smysl naší existence na světe. Podle mne teď už přesně víš, jestli ses nemýlil.

Ivane, díky za vše !

Tvůj student Ondřej Kepka


3. 6. 2014
V pondělí 26.května byly na Slovensku v lázeňském městě Trenčianské Teplice  již po dvaadvacáté předány Ceny Karla Čapka, které společně udělují Město a Kúpele Trenčianské Teplice,Kruh priatel'ov českej kultúry Bratislava a Společnost bratří Čapků Praha. Tato cena se uděluje jednou za dva roky za šíření Čapkova myšlenkového odkazu a posilování česko-slovenské vzájemnosti. Trenčianské Teplice, kde slavnost probíhá, si při této příležitosti také připomínají  pokrokové působení MUDr. Antonína Čapka, který zde v letech 1910-1923 působil jako lékař. Cenu - originální keramickou plaketu umělce Ilji Holešovského letos převzali Ondřej Kepka a Milan Lasica, který převzal též cenu pro Julia Satinského, jemuž byla udělena in memoriam.
http://www.teplice.sk
http://www.regionplzen.cz
fotografie z předávání cen


6. 2. 2014

Otevřený dopis porotě Trilobit 2013

 

Vážená poroto,

protože jsem byl v zahraničí, teprve v těchto dnech jsem se dozvěděl výsledky letošního Trilobita.

Považoval jsem vždycky berounské setkání za velmi prestižní setkání skutečně odborné veřejnosti a ceny Trilobit byly v mých očích velmi prestižní.

Když jsem se dozvěděl, že byla letos udělena tzv. Zvláštní cena Zlatý citrón seriálu Sanitka, byl jsem zmatený. Nebyl jsem v Berouně, takže jsem nechápal souvislosti, a tak jsem si několikráte znovu a znovu předčítal statut této ceny. Název jednoznačně vypadal jako „anticena“, ale v souvislosti se Sanitkou jsem to nechápal. Až telefonát tajemnici  FITESu mně vše vysvětlil – a já jsem se – zcela upřímně – rozpálil „do běla“ a rozčílil jsem se - jako už dlouho ne.

Nepatřím mezi fandy seriálů, nezakládám „Klub Sanitky“, ale seriál jsem sledoval, viděl jsem všechny díly. Z profesních  a kolegiálních důvodů. Vždycky po nocích, z nahrávek. Dokonce jsem si některé pasáže pouštěl se svými studenty  a rozebírali jsme je.

Vážím si práce každé poroty a sám dobře vím, jak je to nevděčné a těžké „hodnotit“.  Vážím si mnoha členů berounské poroty – o to více tento verdikt nechápu. Viděl jsem loni na obrazovkách všech televizí různé „patvary“, jen pro zajímavost jsem si jich sám pro sebe poznamenal asi kolem deseti, kterým by se tato cena dala udělit, ale proč zrovna Sanitka?  Vždyť tato cena by se – když už vůbec – měla udělit skutečně arogantním, odfláknutým a profesně nezvládnutým projektům. Ať hledám, jak hledám, nic z toho na Sanitce nevidím.

Seriál Sanitka nebyl žádný „úpadek“ – jak píšete v odůvodnění ceny – ale podle mne velmi profesionálně natočený seriál, po řemeslné stránce jeden z nejlepších, co Česká televize v posledních letech vyrobila.

Nebudu zde argumentovat sledovaností, ani skvěle natočenými akčními scénami – i když ani to není zanedbatelné – chápu, to nemusí každého přesvědčit.

Viděl jsem ale velmi pokornou a pečlivou režii Filipa Renče, detailní režijní stavbu situací, které vedly diváka příběhem -  mozaikovitý scénář Ivana Hubače, který neustále překvapoval diváka novými a novými situacemi, nebyl popisný, neplýtval časem – dokonalé šerosvity a atmosféry kameramana Petra Hojdy jsem už dlouho v seriálové tvorbě neviděl – jedinečné „pohrávání si“ s filmovým časem střihače Jana Mattlacha – a hudbu Daniela Bartáka pokorně vycházející z předešlé série a zároveň obohacující seriál        o moderní hudební kabát.

A tak stále přemýšlím, kteří „ostatní“ tvůrci – jak píšete v odůvodnění ceny – se podíleli na úpadkové tvorbě? Snad herci?  Nezvládli snad svoji práci Dagmar Havlová, Jaromír Hanzlík či Pavel Zedníček? Cožpak si porota nevšimla například velmi sugestivní scény, kdy se doktor Bláha (Michal Dlouhý) doslova „složí“ ve chvíli, kdy zjistí, že může být infikován smrtelnou nemocí nebo zlom dr. Mádra (Petr Kostka), který objeví nevěru své snachy, stejně jako krásně jemně zvládnuté „ovíněné“ scény dr. Foldýnové (Dagmar Havlová).  Takové herecké lahůdky seriálová tvorba už dlouho nenabídla. Ale seriál přinesl i řadu hereckých překvapení – po letech se ve velké roli objevil na obrazovce výborný Tomáš Juřička – a mohl bych psát dál.

Jistě, našel bych i kritiku -  seriál nabídl řadu věcí k odborné debatě – ale ani zdaleka ne na úrovní jakéhosi „citrónu“.

Vážená poroto, napsal jsem tento dopis proto, že se musím tvůrců seriálu zastat.  Na výrobě Sanitky jsem se nepodílel – ani nikdo z rodiny – ale sledoval jsem často i s obdivem profesionální nasazení tvůrců         a pečlivost -  tedy vlastnosti, které nejsou dnes u filmařů vůbec samozřejmé.

Renč, Hojda, Mattlach jsou ryzí filmaři, kteří se snažili přenést řadu filmových prvků do seriálové tvorby         a místo, abychom jim zatleskali – nebo jen uznale pokývali hlavou – udělíme jim „citrón“.

Ani bych se nedivil, kdyby se tvůrci Sanitky vrátili ke svým filmovým projektům a na televizi by zanevřeli. Škoda pro diváky.

Ondřej Kepka                               




 Odůvodnění poroty:
„Porota uděluje cenu ZLATÝ CITRÓN scenáristovi Ivanu Hubačovi, režiséru Filipu Renčovi a ostatním tvůrcům seriálu Sanitka II, jako symboluprofesního úpadku nezanedbatelné části původní dramatické produkce televize veřejné služby.“ 


25. 11. 2013
8. 12. 2013 v 19:00, Klub Roxy, Praha, ONE STEP BEFORE THE FALL

Společnost Parkinson pořádá první Benefiční představení „One Step Before the Fall“, kde vystoupí tanečnice Markéta Vacovská a zpěvačka Lenka Dusilová.

Průvodcem večera bude režisér, herec, scénárista, fotograf a moderátor, Ondřej Kepka. Součástí programu bude také slavnostní křest knihy „Parkinsonova nemoc z různých pohledů".

Hypnotická hlasová a zvuková vlna v podání zpěvačky Lenky Dusilové a silový tanec Markéty Vacovské se v jediném momentu střetávají uprostřed boxerské arény. Nový multižánrový projekt uskupení Spitfire Company.

Srdečně Vás zvu!

Ondřej Kepka


15. 11. 2013
FRAJER A FANFARÓN - PREMIÉRA v České televizi!
úterý 19. 11. 2013, 21:20, ČT1
Vyšší princip, Král Šumavy, Žižkovská romance, Touha. Premiéra dokumentu o herci a jeho pozoruhodném životě.
Frajer a fanfarón, 2013, režie: Ondřej Kepka


15. 11. 2013
Milostné vyznání pro podzimní večer - 19. 11. 2013, 19:00, Kostel Stětí sv. Jana, Kadaň
Pro všechny příznivce krásného umění Klub přátel hudby v Kadani připravil idylický večer ve společnosti Zdeňka Fibicha. Hudba v podání skvělých hudebníků a mluvené slovo Ondřej Kepka.
Přijďte si nás poslechnout a nechat se unést :)


7. 11. 2013
FILMOVÁ ŠKOLA Ondřeje Kepky - OTEVŘENA!
Víkendový besední workshop (23. a 24. listopadu 2013) s Ondřejem v příjmeném prostředí Klánovického centra. Rezervace (do 21. 11. 2013) a další podrobnosti zde.
Přijďte si zpříjemnit podzimní dny či jen sobotu nebo neděli :)
Těším se na Vás
Ondřej Kepka


30. 9. 2013
Již 4. Zoner FOTOden se uskutečnil v sobotu, 21. 9. 2013 v Praze. Kromě mnoha jiných zajímavých přednášek se zde poprvé objevilo téma natáčení videa s možností využití digitálních zrcadlovek, kterým se zabýval herec, režisér a kameraman Ondřej Kepka. (více na fotoden.cz, pozvánka v pdf)


25. 7. 2013
Režisér Ondřej Kepka přijel do Jihlavy pomáhat postiženým dětem
(Český rozhlas)


22. 7. 2013
Gabriela Vránová a Jaroslav Kepka v Dostojevského Bílých nocích
(Kultura21.cz)


27. 6. 2013
Do fotogalerie bylo přidáno několik fotografií z výstavy v pražském klubu Koníček.


24. 5. 2013
 Ondřej Kepka se zúčastnil akce ČRo 1 Radiožurnálu "90 statečných". 90 hostů během 48 hodin nepřetržitého moderování. Jako 12.statečný vystoupil Ondřej Kepka.
Videozáznam rozhovoru najdete zde, fotografie zde.


16. 5. 2013
Dne 15. května proběhla v pražském klubu Koníček (při restauraci Hospoda v Lucerně) slavnostní vernisáž fotografií Ondřeje Kepky. Vernisáže se kromě hostitelů - Ivana a Dagmary Havlových - zúčastnili například socioložka Jiřina Šiklová, literární a filmový historik Jan Lukeš, kritik Honza Foll, herečka Gabriela Vránová a další. (foto, info
Výstava fotografií potrvá až do 15. 6. 2013.


9. 3. 2013
Ondřej Kepka bude i letos režírovat Ceny Thálie, další informace zde.


20. 2. 2013
Spolupráce se společností FOTO ŠKODA vyústila k tomuto internetovému odkazu na jejich webu fotoskoda.cz


2. 1. 2013
S novým rokem přišla smutná zpráva. Zemřel filmový historik Karel Čáslavský. (více...)


10. 12. 2012
Objednejte si tento týden DVD
Objednejte si tento týden DVD pod vánoční stromeček - garantujeme, že jím stihnete obdarovat 24. prosince 2012 své blízké!


8. 12. 2012
13. 12. 2012, 22:30 - Noční Mikrofórum na Českém rozhlase 2 - pojďte se zaposlouchat do hlasu Emílie Vášáryové, moc se na Vás těším.
Jedinečné vysílání "telemostem" Slovensko - Česko: držte nám palce, poslouchejte, volejte a mailujte nám do studia Vaše otázky.
Váš
Ondřej Kepka


25. 11. 2012
Ondřej Kepka se zúčastnil vzpomínky na kamaráda, vodáka a především skvělého herce Rosti Čtvrtlíka v Olomouci 9.11.2012.
(foto, video)


25. 11. 2012
9. 11. 2012 se Ondřej Kepka zúčastnil literárního a filmového festivalu Město čte knihu v Šumperku. Stal se kmotrem knihy Karla Čapka Nejen povídky a zároveň byl hlavním aktérem besedy, která následovala po projekci jeho dokumentu Karel Čapek a jeho obyčejný svět.


9. 10. 2012
Vážení a milí příznivci, konečně jsem také na Facebooku! :)


Nové fotografie

Beseda a autogramiáda s tvůrci Ondřejovy filmové školy

LUXOR, 29.2.2012, Foto: Jiří Vlastník
Zleva: herec Matyáš Valenta, Josef Špelda - kameraman, trikový výtvarník Boris Masník, Gabriela Vránová, Ondřej Kepka a jeho otec, pedagog a odborný poradce Jiří Kepka.

Setkání tvůrců Arabely v Horšovském Týně

autorská práva: Nedělní Blesk

Křest DVD Království poezie

6.5.2010 proběhl v kině MAT slavnostní křest DVD Království poezie.
Kmotry tohoto DVD se stali Dagmar Havlová a Jiří Hubač.
Ondřejova filmová škola

8. prosince 2011 bylo slavnostně uvedeno do života dlouho připravované DVD Ondřejova filmová škola, které ve 33 krocích odhalí tajemství dobrého krátkého videa/dokumentu. DVD je určeno pro všechny věkové skupiny i profesní obory.
Více informací o projektu na www.ondrejovafilmovaskola.cz. DVD koupíte v široké obchodní síti nebo přímo zde.

Bílé noci

Legendární rozhlasová adaptace režiséra Josefa Henkeho z roku 1966 vychází na CD.

Soukromé album: oživlé příběhy fotografií

9. listopadu 2010 vyšla druhá fotografická kniha Ondřeje Kepky s názvem Soukromé album: oživlé příběhy fotografií.
K příležitosti vydání knihy proběhla také putovní výstava Příběhy fotografií. (stále k dispozici - v případě zájmu pořádání výstavy nás prosím kontaktujte)

Království poezie

6. května 2010 vyšlo DVD Království poezie životní projekt herečky a recitátorky Gabriely Vránové, v němž se odráží její celoživotní vztah ke světové, ale především k české a slovenské poezii. Režie tohoto projektu se ujal Ondřej Kepka

Vyrobil: Martin Novotný, design: Jiří Šmíd